Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Cardiff lever efter remis

19.04.2014 Kl. 16:16
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Tiden rinder ud for Cardiff City, der har haft svært ved at finde melodien under norske Ole Gunnar Solskjær, og stadig fastholder en position under nedrykningsstregen. En sejr i dag ville bringe Cardiff helt tilbage i kampen om at overleve, men det så umådeligt svært ud, da holdene gik til pause.

Således fik hjemmeholdet en markant mavepuster, da Marko Arnautovic kort før pausen omsatte et straffespark for gæsterne kort før pausen, men det walisiske hjemmehold kom ud med god moral, og fik udlignet kort efter pausen, da Peter Whittingham gjorde det til 1-1 på et straffespark.

Cardiff jagtede alle tre point i den resterende del af opgøret, men det var Stoke der kom tættest på foran de hårdt prøvede hjemmefans, og dermed var det ganske fortjent, at gæsterne fik et point med hjem. Det uafgjorte resultat betyder, at Cardiff stadig lever i bunden af rækken, men at det sandsynligvis kræver minimum to sejre i de sidste tre opgør, hvor modstanderne hedder Sunderland, Newcastle og Chelsea.

Annonce