Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

En realitet: Zinckernagel & Co. booker billet til Premier League

29.05.2022 Kl. 17:24
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Alt var på spil på Wembley i dag, da Huddersfield og Nottingham Forest skulle kæmpe om oprykning til Premier League.

Blandt de startende spillere hos Nottingham Forest var danske Philip Zinckernagel til at finde, som har været en afgørende figur i denne sæson. 

Første halvleg bølgede frem og tilbage, hvor det lignede, at de to mandskaber skulle gå til pause med 0-0, men sådan gik det ikke. James Garner, som er udlejet fra Manchester United, sendte et indlæg ind i Huddersfield-feltet, som Levi Colwill sparkede i eget net. Dermed stod Zinckernagel & Co. med det ene ben i Premier League.

I anden halvleg pressede Huddersfield på, og i to omgange var der store appeller for straffespark, men Jon Moss' fløjte forblev tavs. 

Det lykkedes ikke for Huddersfield at få det udlignende mål.

Dermed er det Fulham, Bournemouth og Nottingham Forest, der skal folde sig ud i Premier League næste sæson.

Nottingham Forest var sidst til at finde i Premier League tilbage i 1998/99-sæsonen, hvor de endte på sidstepladsen. 

Tiden vil dog vise, om danskeren fortsætter med Nottingham Forest, da han er udlejet fra Watford, som rykkede ned i Championship.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Et opslag delt af PLBOLD.DK (@plbold)

Annonce