Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Fra West Brom til Beijing: Bilic har allerede fået nyt trænerjob

06.01.2021 Kl. 07:10
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Kun tre uger skulle Slaven Bilic gå ledig, efter West Brom valgte at erstatte ham med Sam Allardyce efter 1-1 kampen mod Manchester City. For denne onsdag er kroaten blev udnævnt til ny manger for Beijing Guoan i Chinese Super League.

Den kinesiske hovedstadsklub har ambitioner om at spille med om mesterskabet, hvilket klubbens forrige træner, Bruno Genesio, ikke havde held med. Nu får Bilic så kontrakt frem til slutningen af 2022 til at ændre på det.

Mr Bilic's taktikker er varierede, og på sidelinjen er han fyldt med passion, mens holdene, han står i spidsen for, er meget aggressive. Hans trænerstil, kombineret med hans kærlighed til rockmusik, er årsagen til, at han lbliver kaldt "The Rock Coach" blandt fansene, skriver klubben i sin udmelding.

 

 

 

Annonce