Sammenligner Haaland med trold
Erling Haaland pryder forsiden af dagens udgave af den spanske avis AS, og det er på en helt særlig måde, at nordmanden er beskrevet.
VIENE EL OGRO.
Det kan måske bedst oversættes til, at trolden kommer.
Samtidig er der et billede af Haaland, der tysser på Bayern München-fansene i forbindelse med sin scoring i onsdagens Champions League-finale mod den tyske storklub.

LÆS OGSÅ: Afslører Haalands trick: Sådan irriterer han modstanderne
Det var i den kamp, at Manchester City endegyldigt sikrede sig retten til to semifinaler mod Real Madrid i den prestigefyldte turnering.
Det er også grunden til, at AS og flere andre spanske aviser allerede skriver om, hvad der venter for Real Madrid i den sidste forhindring inden endnu en finale.
I sidste sæson mødtes de to storklubber også, og her sikrede Real Madrid sig i sidste ende en plads i finalen, men dengang spillede Haaland heller ikke for Manchester City.
Nu tyder det på, at Haaland efter en formidabel sæson for The Citizens allerede indgyder stor respekt hos de spanske medier.
LÆS OGSÅ: Fuldstændig vanvittig liste: Haalands rekorder hidtil