Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Klopp øjner ny formation: Passer meget bedre til os

18.04.2023 Kl. 18:27
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Liverpool var bedst mod Arsenal i forrige runde og kunne have fået sejren. Den fik The Reds til gengæld mandag aften mod Leeds, hvor der blev leveret en flot præstation.

6-1 endte kampen, og efterfølgende var Jürgen Klopp rigtig godt tilfreds med, hvad han havde set fra sine spillere.

Der er for nylig blevet prøvet nogle nye ting af i Liverpool, og det kom igen til udtryk mod Leeds, hvor Trent Alexander-Arnold gang på gang trådte ind på den centrale midtbane og strøede om sig med afleveringer som aldrig før.

Pludselig klikkede det igen for Liverpool efter en svær sæson, og det kunne også høres på Jürgen Klopp efter opgøret.

– Hvor vi ender, ved jeg ikke, men det vil fortsætte efter sæsonen. Det er derfor, at vi har brug for alle resultaterne og præstationerne til at bygge på og skabe en forståelse, så vi kan bygge noget nyt, der vil blive en smule anderledes, sagde tyskeren til Sky Sports.

LÆS OGSÅ: Han er Liverpools topprioritet: Nu er kontrakten klar

– Overordnet set skal vi være bedre i restforsvaret, fordi vi har fået for mange kontraangreb imod os, når vi har mistet bolden på det forkerte tidspunkt.

– Trent spillede en rigtig god kamp, og når vi mistede bolden, var reaktion en helt anden, selvom vi ikke smed så mange bolde væk. Vi var rolige med undtagelse af det mål, vi indkasserede. Formationen passer meget bedre til os, lød det fra Klopp.

Liverpool er nummer otte i Premier League med ni point op til Newcastle på fjerdepladsen.

LÆS OGSÅ: Transferrekord: Premier League-klub køber tysk landsholdsspiller

Annonce