Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ny melding: Glazer-familien vil forblive ejere af Manchester United

Af Jeppe Augustsen
17.04.2023 Kl. 13:00
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Der har været skrevet meget om ejerskabet af Manchester United de seneste måneder, efter Glazer-familien åbnede op for et salg i slutningen af 2022.

I de seneste måneder har der været budrunder fra potentielle købere, hvor der har været interesse for både et køb af alle aktier samt minoritetsinvesteringer. 

Meldingerne om bud for et fuldt køb af De Røde Djævle lyder dog på, at Glazer-familien ikke ønsker at sælge til de bud. Sir Jim Ratcliffe og Sheik Jassim er nogle af de personer, som har budt på Manchester United.

I dag kan ESPN berette, at Joel og Avram Glazer, som er de to af de seks Glazer-søskende, der er mest involveret i klubben i deres rolle som formænd, er selvsikre på, at de vil sikre investering, som vil betyde, at de fortsætter som majoritetsaktionærer i klubben. 

LÆS OGSÅ: Sådan vil Premier League forbedre VAR til næste sæson

Det tyder dermed på, at det ender med en minoritetsinvestering og ikke et fuldt salg.

ESPN melder, at følgende fire virskomheder ønsker at få et mindre ejerskab af klubben og vil komme med nye bud inden den 28. april, som er den næste deadline for bud:

– Elliot Investment Management

– Ares Management Corporation

– Sixth Street Partners

– The Carlyle Group 

LÆS OGSÅ: Disse fem managers har Chelsea på ønskelisten

Ifølge ESPN håber Joel og Avram Glazer på, at investeringerne kan få klubben tilbage på toppen i engelsk og international fodbold, hvor investeringerne kan være med til at fordoble klubbens værdi over det næste årti.

LÆS OGSÅ: Bendtner kritiserer Chelsea: "Det er en falliterklæring"

Annonce