Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

PL-brasser måtte væk fra Ukraine: "Vi kunne høre bomberne falde"

28.02.2023 Kl. 09:46
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I slutningen af januartransfervinduet kunne Leicester offentliggøre signingen af Tete fra Shakhtar Donetsk, som ellers var udlejet til Lyon.

Den brasilianske kantspiller er udlejet til The Foxes for resten af sæsonen, og det skyldes krigen mellem Ukraine og Rusland, hvor FIFAs regler gør det muligt for udenlandske spillere i de ukrainske klubber at bryde ud af deres kontrakter for resten af sæsonen.

Han fortæller nu i et stort interview, hvordan han og familien oplevede krigens start, hvor man kunne høre bomberne falde i nærheden af deres hus.

– Jeg kan huske, at jeg var på pre-season med Shakhtar, og der begyndte at florere rygter om en invastion. To dage senere kom vi hjem, og så var krigen startet, siger Tete i et interview med Sky Sports.

– Der var to dage, hvor vi var hjemme, og man kunne høre bomberne falde ude foran huset. 

– Jeg måtte se efter de andre. Jeg ville ikke bekymre de andre, så jeg måtte være stærk, men heldigvis formåede vi at komme væk, lyder det fra Tete.

Tete har fået en god start i Leicester, hvor han scorede i sin debut mod Aston Villa, og indtil videre er det blevet til fire kampe.

LÆS OGSÅ: Guardiola stikker til Manchester United: "De har ikke brugt penge, vel?"

LÆS OGSÅ: Overblik: Sådan stemte stjernespillerne til prisen som 'Verdens bedste fodboldspiller'

Annonce