Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Helt grotesk: Denne VAR-dommer har lavet seks store fejl i denne sæson

13.02.2023 Kl. 17:30
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Weekendens spillerunde bød på en masse drama i flere af kampene, men det helt store samtaleemne efter spillerunden har været store fejl hos dommerne i VAR-rummet.

I to kampe blev der lavet graverende fejl, som endte med at koste både Arsenal og Brighton de tre point i deres kampe mod henholdsvis Brentford og Crystal Palace.

I kampen mellem Arsenal og Brentford fik VAR-dommer, Lee Mason, ikke optegnet offside-linjer på Christian Nørgaard ifm. Brentfords mål, hvor danskeren lagde bolden til rette for Ivan Toney, der gjorde det til 1-1. Efterfølgende har det vist, at danskeren befandt sig i en offside-position.

Efterfølgende har PGMOL-chef, Howard Webb, kontaktet Arsenal for at beklage sig og har forklaret, at det var menneskelige fejl. 

Men det er ikke den første fejl fra Lee Mason i denne sæson. Det skriver dommer- og VAR-ekspert Dale Johnson fra ESPN.

Ifølge Dale Johnson har Lee Mason lavet seks store fejl i denne sæson, hvor der er tale om fejl, som PGMOL efterfølgende har været ude at bekræfte.

Han lavede bl.a. en fejl ved at annullere West Hams mål i det 90. minut i opgøret på Stamford Bridge tilbage i september, der betød, at Chelsea vandt 2-1. Her blev det fastslået, at Jarrod Bowen begik et frispark på Edouard Mendy, som ikke havde styr på bolden i eget felt, og derfor blev målet annulleret. 

Dale Johnson beretter, at det især er bekymrende, fordi Lee Mason blev den første fuldtids VAR-dommer i Premier League.

LÆS OGSÅ: Benzema-afløser: Real Madrid vil hente Premier League-angriber

LÆS OGSÅ: Vildt: Elon Musk kan byde på Manchester United

LÆS OGSÅ: Her er prisen på Rasmus Højlund

Annonce