Liverpool-fans utilfredse: "Vi har stået flere timer i kø"
Der er tryk på Stade de France denne aften.
80.000 kan der være på stadionet, der er beliggende i Frankrigs hovedstad, Paris.
Og det er noget af en udfordring at lukke de mange tilskuere ind, kan flere Liverpool-tilhængere skrive under på.
Rob Harris, der er journalist hos nyhedsbureauet Associated Press, har foretaget et interview med flere utilfredse Liverpool-fans ude foran stadionet.
Hvordan er jeres oplevelse?
– Den er absolut forfærdelig. Der er en flaskehals dernede. Der er omkring to meter, hvor 25.000 Liverpool-fans skal ind ad. Vi bliver skubbet ind. Jeg har min 82-årige svigerfar med. Det er vanvid. Jeg er virkelig ked af det. Der er tusinder bagved os, lyder det fra en Liverpool-tilhænger.
Den dårlige oplevelse bakkes op af en medfan.
– Jeg har været i Milano … Jeg har været overalt. Jeg har aldrig oplevet noget værre end dette. Kun Hillsborough, siger han.
Fans furious outside the Stade de France over hours of queues and crushes with the area struggling to cope with #UCLfinal pic.twitter.com/h0wibfvf4v
— Rob Harris (@RobHarris) May 28, 2022
Der er kampstart i Champions League-finalen mellem Liverpool og Real Madrid klokken 21.00.