Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

United-legende ønsker Ten Hag held og lykke: "Bør kunne opnå succes"

23.05.2022 Kl. 19:25
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Manchester United-legenden Edwin van der Sar har ønsket klubbens nye træner, Erik ten Hag, held og lykke i rollen.

Hollænderen skal løfte et tungt åg efter Sir Alex Ferguson, der gik på pension for ni år siden.

Det har ingen i en større periode været i stand til at løfte, og derfor er det noget af en opgave, der hviler på den afgående Ajax-træners skuldre.

Men van der Sar, der har været Director of Football hos Ajax, mens Erik ten Hag var ansat, mener, at han har, hvad der skal til for at kunne bringe succes tilbage til Old Trafford.

– Jeg ønsker dig alt og mere til af, hvad du opnåede i Ajax på fire og et halvt år i din nye klub. Med din dedikation, vision og dine evner som manager, burde dette snart kunne opnås, skriver Edwin van der Sar mandag aften i et opslag på sine profiler på de forskellige sociale medier, heriblandt Twitter.

– Held og lykke, og endnu en gang tak for alt, hvad du gjorde i Ajax Amsterdam, lyder det fra den legendariske målmand, hvis hjerte står både Ajax og Manchester United nært.

Annonce