Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Pogba med kritik i dokumentar: "United var ligeglade med mig"

17.06.2022 Kl. 08:13
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Paul Pogba forlader Manchester United på en fri transfer og står til at skifte til Juventus.

I dag er der udkommet en dokumentar om franskmanden, der hedder Pogmentary, og her kommer man bag scenerne.

Over Skype har Paul Pogba en samtale med Mino Raiola og Rafaela Pimenta tilbage i 2021, hvor de bl.a. kommer ind på Manchester United og deres manglende tilbud om en kontraktforlængelse til midtbanespilleren. Hertil siger Paul Pogba følgende:

– Når man vil have en pige, så vil man gøre alt for, at hun bliver. Man venter ikke på, at hun måske forlader en. Man vil sikre, at man får hende, siger Paul Pogba til Mino Raiola i dokumentaren.

Herefter spørger Rafaela Pimenta, som også var en del af Mino Raiolas team og i dag er en af de ledende personer i agentbureauet, hvad der gør Paul Pogba glad.

– Jeg vil gerne være i et projekt, hvor jeg er involveret. Her kom jeg tilbage fra en skade, hvor de ikke hjalp mig eller viste omsorg. De var ligeglade med, hvordan jeg havde det.

– Jeg måtte gå tilbage tilbage til landsholdet for at komme tilbage, lyder det fra Paul Pogba.

Annonce