Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Tidligere agent: Leicester-stjerne kan skifte til Barcelona eller Liverpool

18.05.2020 Kl. 14:26
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Efter en stille debutsæson har Caglar Soyuncu for alvor vist sit værd i denne sæson, hvor Leicester-spilleren har været blandt ligaens bedste forsvarsspillere. 

Med sådanne præstationer følger naturligvis interesse fra større adresser, og Soyuncus tidligere agent, Mustafa Dogru, kan sagtens forestille sig, at midtstopperen skifter til en af de største klubber: 

– Det er muligt, at Barcelona henter ham til sommer. De viste allerede interesse, inden han skiftede fra Altinordu til Freiburg, siger Dogru til AS

– Vi forhandlede med dem, og de præsenterede os for et spændende projekt, men vi valgte Freiburg, da de kunne garantere spilletid. 

På rygtebørsen er Manchester City blandt andre også blevet kædet sammen med Soyuncu, men ifølge Dogru er kun én anden Premier League-klub en mulighed: 

– Liverpool er den eneste Premier League-klub, der kan hente ham. Paris SG er dog også en mulighed. 

23-årige Soyuncu har tidligere udtalt, at han stadigvæk har meget at lære i Leicester. Det kan dog ikke udelukkes, at han bliver fristet, hvis FC Barcelona eller Liverpool viser interesse. 

Annonce