Prisen er sat: Så meget kræver PSG for Mbappé
Kylian Mbappé har fyldt meget i pressebilledet den seneste uge, da han er blevet sat til salg af PSG.
Efterfølgende har der været flere meldinger om, hvor han kan være på vej hen.
Den saudiske klub, Al-Hilal, har angiveligt budt 2,2 milliarder kroner og har tilbudt ham en astronomisk kontrakt, men han er efter sigende ikke interesseret i et skifte til Saudi-Arabien.
Der har også været spekulationer om et muligt skifte til Premier League på en lejeaftale, men indtil videre er der ingen meldinger om konkrete bud.
Den franske stjerne har under et år tilbage af sin kontrakt, men det er ikke ensbetydende med, at PSG vil sælge ham for enhver pris.
Ifølge den spanske avis Marca vil den franske klub kræve €250 millioner, hvis de skal sælge ham denne somer. Det svarer til 1,8 milliarder kroner.
Real Madrid er fortsat den store favorit til at hente Kylian Mbappé, men ønsker ikke at betale den pris, som PSG kræver, fordi han kan skifte på en fri transfer om et år.
Derfor vil de forsøge at forhandle prisen meget ned, melder avisen.
Kylian Mbappé blev udeladt fra truppen, der er taget på træningslejr i Japan, og træner i stedet med de spillere, som ikke står til at have en fremtid i klubben.
TOPHISTORIER LIGE NU
1. Usleben diamant: Erik ten Hag har Højlund-plan klar
2. Bellingham rasende på United-stjerne efter vanvidstackling
3. Medie: Højlund enig med storklub
4. Christian Eriksen roser ny United-signing
5. Ikke kun Liverpool: Nu har Vingegaard også fået Superliga-trøje