Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Toptræner forsvarer Ronaldo: Baner han vejen til et skifte?

Af Kasper Leif Pedersen
14.11.2022 Kl. 10:04
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Sent søndag aften blev Cristiano Ronaldos interview offentliggjort med Piers Morgan.

Her har fodboldikonet være ude med riven i forhold til klubben, Erik ten Hag og Ralf Rangnick.

Derfor skal den 37-årige angriber p.t. lægge øre til meget kritik – dog er den én som forsvarer ham.

Ronaldo er flere gange blevet kædet sammen med et skifte til Sporting, hvor han startede sin professionelle karriere. Dog har den portugiske klub ikke råd til at betale hans løn.

Og det er også her, at Cristiano Ronaldo kan få sin første støtte siden det eksplosive interview, nemlig fra Sportings træner, Ruben Amorim, der fortæller, at alle godt kan lide ham i klubben, der kan kunne være en stikpille til de resterende Manchester United-spillere:

– Jeg er blevet spurgt tusindvis af gange om dette spørgsmål. Ronaldo er en Manchester United-spiller, siger Amorim til Ojogo.

– Alle i Sporting kan lide ham, der er ikke meget at sige. Han siger selv, at han ønsker at gøre tingene i fred for at følge sin fremtid. Han vil selv bestemme sin fremtid.
 
 – Jeg vil ikke være her og fortælle, hvordan tingene er for mig. I sommer blev det tydeligt, at tingene ikke alle går mig forbi. Der er klubben, der er strukturen. Han er en Manchester United-spiller.
 
Cristiano Ronaldo spillede Sporting mellem 1997 og 2003, hvor han kom fra akademiet og nåede spillede 25 gange på førsteholdet.
 
Han kom til Manchester United for £12,24 millioner i sommeren 2003.

 

Annonce