Præsident skyder Schmeichel-rygte til jorden
Efter sit skifte fra Leicester til OGC Nice har den franske presse kritiseret Kasper Schmeichels præstation
I sidste måned kom det franske medie, RMC Sport, med nogle voldsomme beskyldninger omkring Kasper Schmeichel.
De meldte, at danskeren flere gange havde brudt klubbens regler – bl.a. ved at komme for sent til træning og havde en for høj fedtprocent ved sin ankomst.
Disse beskyldninger bliver nu afvist af klubbens præsident, Jean-Pierre Rivère.
– Jeg så denne artikel, da jeg ankom til stadion. Vi er langt fra virkeligheden. Han er en fyr, der ikke har meget at skulle bevise. Det tager nogle gange noget tid, når han har været i Leicester i 10 år. Det er ny verden, siger Jean-Pierre Rivère til klubbens hjemmeside.
– Vi har kollektive regler. Dem overholder Kasper. Han er en god målmand, og vi har to gode målmænd. Det er Lucien Favre, der styrer, hvem han vil have på mål. Det blander vi os ikke i.
– Jeg var chokeret, da jeg så denne artikel. Jeg forstår ikke, hvordan man kan melde det om en spiller. Vi er her for at støtte ham. Han er en del af holdet, og jeg overbevist om, at han vil give alt til holdet, slutter Jean-Pierre Rivère.
Kasper Schmeichel vogtede i dag målet, da OGC Nice vandt 3-2 over Troyes.