Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

PL-klub er sat til salg: Amerikanere lurer på en handel

15.09.2022 Kl. 06:38
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Arsenal, Chelsea, Liverpool og Manchester United er nogle af de klubber, som er ejet af amerikanere.

Nu forlyder det, at Bournemouth meget vel også kan få amerikanske ejere. Det skriver Bloomberg.

The Cherries ejes på nuværende tidspunkt af den russiske Maxim Demin, som ikke blev ramt af sanktioner ligesom Roman Abramovich, da han har britisk statsborgerskab.

Ifølge Bloomberg forsøger Maxim Demin aktivt at sælge klubben og har hyret rådgivningsfirmaet, Montminy & Co. til at hjælpe med et salg. 

Montminy & Co. har base i Californien, og dermed tyder det på, at det ender med et salg til amerikanske investorer, og Bloomberg erfarer, at klubben allerede er i dialog med en gruppe investorer. 

Bournemouth ligger i øjeblikket på 13. pladsen med syv point efter seks kampe.

Det var Maxim Demin, der stod for sæsonens første fyring, da han besluttede sig for at fyre Scott Parker efter 0-9-nederlaget til Liverpool.

Annonce