Manchester City og Real Madrid er enige - men der er ét problem
Efter Manchester Citys køb af Erling Haaland forventes Gabriel Jesus at forlade Etihad Stadium denne sommer, hvor flere bejlere har meldt sig på banen.
Arsenal, Chelsea og Tottenham er alle blevet kædet sammen med brasilianeren, men Real Madrid er også interesseret.
Nu melder den spanske avis, Marca, at Real Madrid har haft samtaler med Manchester City om en mulig transfer, og de er også blevet enige om en pris, såfremt Ancelotti & Co. beslutter sig for at gå efter Gabriel Jesus.
Prisen lyder på mellem 335-370 millioner kroner.
Real Madrid skal tænke sig om, inden de går efter Manchester City-angriberen, da de også tænker på kvoten af ikke EU-spillere. Her har de i øjeblikket tre spillere med Vinicius Jr., Rodrygo og Eder Militao.
Klubber i La Liga må have fem ikke EU-spillere i deres trup, men de må kun udtage tre spillere til deres kamptrup, og derfor arbejder Real Madrid i øjeblikket på at få udstedt et spansk pas til Vinicius Jr.
Casemiro, som også er brasilianer, har fået spansk pas og derfor ikke med i ligningen.