Afsløring: De Bruyne afviste lukrativ kontrakt
Kevin de Bruyne havde muligheden for et lukrativt skifte denne sommer.
Det kan den normalt velinformerede transferjournalist Fabrizio Romano fortælle.
Men han afslog – ligesom FC Barcelonas Robert Lewandowski i øvrigt også gjorde det – det lukrative tilbud fra Saudi-Arabien.
Flere Premier League-stjerner blev i løbet af sommeren sat i forbindelse med et skifte til Saudi-Arabien, som har gjort et stort indtog i fodboldverdenen.
Neymar, Karim Benzema og Sadio Mané er iblandt de store stjerner, som denne sommer har skiftet det europæiske kontinent ud med en tilværelse i Mellemøsten.
Adskillige spillere har dog også talt for, at et indgreb bør indføres inden længe.
Et eksempel er Kevin de Bruynes holdkammerat hos Manchester City, Rodri, som har råbt på begrænsninger, som vil sørge for, at europæiske klubber ikke mister unge talenter til den saudiske Pro League.
FIFA offentliggjorde tidligere på ugen en opgørelse, der viste, at kun klubberne i England havde brugt flere penge end saudiske klubber denne sommer.
De Bruyne er den bedst betalte spiller i Premier League – se de 10 bedst betalte spillere her.
TOPHISTORIER LIGE NU