Manchester City-spiller tæt på Premier League-skifte
Lige nu er der U21 EM, og her er England nået frem til semifinalerne, hvilket James Trafford har en stor andel i, for målmanden har spillet en stor slutrunde. Når han kommer tilbage, er det dog måske ikke Manchester City, som han skal tjekke ind hos.
For ifølge talkSPORT er han i fremskredne forhandlinger med Burnley, der rigtig gerne vil have fingrene i den unge og lovende keeper.
Manchester City er ikke afvisende over for at sælge målmanden, men mesterklubben vil have inkluderet en tilbagekøbsklausul i aftalen.
Prisen for Trafford er endnu ikke aftalt, men den kan meget vel løbe op i 165 millioner kroner, hvilket vil være en ganske stor sum for en så ung målmand.
20-årige Trafford anses som et stort talent, og derfor vil Manchester City også sikre sig muligheden for at kunne købe ham tilbage.
Han har i de seneste to sæsoner været udlejet til Bolton, hvor han har spillet 74 kampe. Derudover har han også tidligere været sendt til Accrington, som han nåede 11 kampe for.
Indtil videre har han sin førsteholdsdebut til gode for Manchester City, og måske får han den heller ikke, for Burnley jagter tilsyneladende en skarp konkurrent til Arijanet Muric, som klubben hentede i netop Manchester City for et år siden.
TOPHISTORIER LIGE NU
1. Konkurrence til Manchester United: Nu melder PSG sig på banen
2. Kim Min-jae skal til lægetjek denne uge
3. Stort danskerskifte falder på plads i næste uge