Ny melding: Nu er Chelsea enig med storklub
Christian Pulisic skal en tur til AC Milan.
Chelsea og AC Milan er nemlig nået til enighed om en aftale, lyder det fra den italienske journalist Daniele Longo, der følger AC Milan tæt.
Der skulle tre bud til, før The Blues ville indvillige til en handel.
Sidste sommer glippede et skifte til Manchester United for Pulisic' vedkommende, men det synes ikke at være tilfældet denne sommer.
AC Milan kan i den kommende sæson tilbyde Champions League-fodbold. Noget, den 24-årige amerikaner ikke ville få mulighed for hos Chelsea, der i den forgangne sæson sluttede på en 12.-plads i Premier League.
Der var også bud fra Lyon, skriver Daily Mail, men det var ikke et skifte, der tiltrak amerikaneren.
Chelsea betalte 506 millioner kroner for Pulisic, da han i vinteren 2019 ankom til klubben fra Borussia Dortmund.
Mauricio Pochettinos mandskab sparer 112 millioner kroner i lønninger hvert år, nu hvor Pulisic er væk, melder ESPN.
I alt er det blevet til 145 optrædener for klubben fra den blå del af London.
TOPHISTORIER LIGE NU
1. Manchester United med rekordbud på Højlund
2. Tottenham er i forhandlinger om Højbjerg-salg
3. 2,2 milliarder kroner i alt: Arteta vil lave en sidste signing