Rodgers hylder sin målmand
Pepe Reina har gennem mange sæsoner været fast mand i målet hos Liverpool. Forud for denne sæson hentede klubben dog den 26-årige belgiske landsholdsmålmand Simon Mignolet hos Sunderland, hvilket fik Reina til at forlade klubben på en lejeaftale.
Mignolet stod derfor tilbage som førstevalg i klubben, og har gennem sæson vist, at han kunne stå for presset. Hans præstationer får manager i Liverpool, Brendan Rodgers, til at hylde sin målmand, som han mener kan blive endnu bedre i de kommende sæsoner:
– Jeg har været meget tilfreds med Simon Mignolet, siden han kom til klubben.
– Han har været helt fantastisk i denne sæson, men jeg tror han bliver endnu bedre.
Mignolet har tidligere fået kritik for flere af sine præstationer i denne sæson, men dem giver Rodgers ikke meget for:
– Mignolet har fået kritik for nogle af hans præstationer i denne sæson, men jeg synes ikke at de har været berettiget.
– Der har været nogle kampe, hvor han ikke har fået den nødvendige hjælp fra forsvaret, hvorfor modstanderne har scoret for mange mål.