Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Dansk talent kan være fortid i Chelsea til sommer

25.04.2014 Kl. 16:46
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Andreas Christensen skiftede i 2012 fra Brøndby til Chelsea i Premier League. Her har den nu 18-årige dansker været blandt de bærende kræfter på klubbens ungdomshold, men en debut på førsteholdet lader fortsat vente på sig. 

Efter Chelsea´s Champions Leauge-kamp imod Atletico Madrid i tirsdag, afslørede manager Jose Mourinho, at han overvjer, at stille med et svækket mandskab i mod Liverpool i weekendens kamp. Dette kunne betyde en mulig debut for den unge dansker.

Dette tiltrods udtaler Christensen´s far, at hans søn har brug for fast spilletid på førsteholdet for at kunne fortsætte sin udvikling. Er dette ikke tilfældet fra næste sæson, så kan Christensen måske være fortid i klubben til sommer:

– Vi er fokuseret på, at Andreas bliver ved med at udvikle sig.

– Derfor skal der også ske noget til sommer, hvis ikke han skal forlade klubben.

Andreas Christensen´s far afviser samtidig, at den danske u21- landsholdsspiller ikke er interesseret i en lejeaftale:

– Hvis han ikke får muligheden på Chelsea´s førstehold i næste sæson, så overvejer vi mulighederne. 

– Det er dog sikkert, at Andreas ikke vil lejes ud. 

Annonce