Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Allardyce: Carroll er ikke hundrede procent

21.04.2014 Kl. 08:10
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Andy Carroll sad ude de første fem måneder af sæsonen, hvilket har været et stort slag for targetplayerens sæson. VM står for døren, det samme gjorde en sæson, hvor der var store forventinger til Carroll på Upton Park. 

Carroll kom sig dog aldrig i tide og selvom han har spillet de seneste kampe og har været fremragende, så udtaler manager Allardyce, at den store fyr endnu mangler en del for at være på toppen:

– Han er ikke 100 %. Han har ikke haft en forsæson overhovedet. Han har arbejdet meget hårdt, men at komme i kamp på dette stadie af sæsonen, er meget hårdt, udtaler Allardyce til SkySports og uddyber:

– Det er ikke hårdt at få en grundform, men at finde den ultimative skarphed, som man har brug for. Jeg håber, han finder den, slutter den engelske manager, der atter har reddet West Ham endnu en sæson i den bedste række.

25-årige Andy Carroll har i denne sæson lavet to Premier League-mål i 12 kampe hos The Hammers.

Annonce