Midtbanespillere med mål i: Her er sæsonens 10 bedste offensive midtbanespillere
Bemærk, at listen er over wingere, offensive midtbanespillere og spillere i 10'er-positionen – så der er ingen deciderede frontangribere med.
10. David Brooks – Bournemouth
Bournemouth betalte Sheffield United £10 millioner for den 21-årige waliser sidste sommer, men de færreste havde turdet håbe på, at han så hurtigt ville omstille sig til Premier League.
Sy mål og fem assists står Brooks noteret for denne sæson, hvilket også skaffede ham en nominering til PFA Young Player of The Year-prisen sammen med spillere som Raheem Sterling, Marcus Rashford, Trent Alexander-Arnold og Declan Rice.
9. Gylfi Sigurdsson – Everton
Det har været en mærkværdig sæson for Everton, der fra den ene kamp til den anden kan spille som nat og dag, men islændingen har haft en markant bedre sæson for The Toffees.
Han har spillet næstflest minutter – kun overgået af målmand Jordan Pickford – og har scoret 13 mål. Det gør ham til holdets delte topscorer, men ingen kan matche hans antal af assists.
Kun fem spillere i Premier League har skabt flere chancer end Sigurdsson denne sæson, og han holder sågar trit med vores allesammens danske stjerne Christian Eriksen.
8. Diogo Jota – Wolves
Wolves har ganske atypisk for et oprykkerhold voldet The Big Six-klubberne store problemer denne sæson, og bestod ligaen kun af Wolverhampton samt storklubberne, så ville oprykkerne ligge på en tredjeplads efter Liverpool og Manchester City – hvis man altså kigger på indbyrdes opgør.
Jota har haft stor andel i successen mod topholdene, da han bærer ulvene fremover stepperne, hvorfra han selv har lavet ni mål og kreeret fem assists.
Særligt i anden halvdel af sæsonen har han været enestående.
7. James Maddison – Leicester
Den unge englænder er en bedre pasningsspiller end selveste Lionel Messi.
I hvert fald, hvis man kigger på parametret over flest chancer skabt. Kun to andre spillere i de fem største europæiske ligaer – Memphis Depay og Alejandro Gomez – har skabt flere chancer for sine holdkammerater end Maddison.
Det er en temmelig stor bedrift for en ung mand, som fik sin debut i Premier League denne sæson.
6. Ryan Fraser – Bournemouth
Premier Leagues mindste spiller er blevet særdeles leveringsdygtig af store chancer. Fraser har denne sæson skabt 28 store chancer for sit hold, hvilket er markant bedre end Eden Hazard på andenpladsen med 18.
Eden Hazard har til gengæld lavet flest assists, men Fraser er den anden Premier League-spiller, der kommer tættest på – 14 står han noteret for i øjeblikket.
5. Son Heung-min – Tottenham
Son startede sæsonen træt og udmattet efter VM-slutrunden, men fik momemtum omkring november – og har ikke set sig tilbage sidenhen.
Derefter scorede han 11 Premier League-mål på blot 15 kampe, og flere af dem faldt efter Harry Kane blev skadet. Derudover må man ej forglemme, hvordan han scorede to mål i Champions League-kvartfinalen for at se Spurs videre mod Manchester City.
4. Mohamed Salah – Liverpool
Han var den bedste af de bedste sidste sæson, og hans niveau har måske ikke helt ramt samme usædvanligt høje højder i år.
Alligevel er hans bidrag til Liverpools store sæson svært at overse; Han har lavet 22 mål, og den regerende Premier League-topscorer er godt på vej til at generobre den gyldne støvle igen.
Det er ret imponerende for en spiller, som flere folk har kaldt "uskarp" og "ude af form" i store dele af sæsonen.
3. Sadio Mane – Liverpool
Det kan godt være, at Mohamed Salah ender som topscorer, men i de perioder, hvor egypteren havde svært ved at finde nettet, trådte senegaleseren op til udfordringen og tog ansvaret på sine skuldre i stedet.
Den 27-årige scorede 11 mål i 11 kampe mellem januar og marts, og hans nuværende måltotal på 20 mål er opnået uden nogen straffespark – og så man bort fra dem, ville han faktisk være holdets topscorer denne sæson.
2. Eden Hazard – Chelsea
Du finder ikke en offensiv spiller, som har været vigtigere for sit hold denne sæson end Eden Hazard for Chelsea.
16 mål, 15 assists står belgieren noteret for, og det betyder, at han har bidraget til 49,2 procent af The Blues' måltotal. Havde Chelsea haft en angriber med lidt mere skarphed og fidus på toppen, så havde Hazards sæsonstatistik formentligt set endnu mere overbevisende ud.
1. Raheem Sterling – Manchester City
Den engelske winger spillede en flot sidste sæson, men han har taget skridtet op og overgået sig selv i denne.
Måltotalen er næsten identisk, 23 mål og 17 assists i alle turneringer, men udviklingen og vigtigheden for de forsvarende mestre har været endnu større, og de engelske sportsjournalister kårede ham til Årets Spiller i Premier League.
Havde det ikke været for Virgil Van Dijk, var han formentlig også løbet med prisen som PFA Player of the Year-prisen, men i stedet måtte han tage til takke med PFA Young Player of the Year-titlen i stedet.
Han er blot 24 år gammel, så han har tid til at vinde voksentrofæet senere.