Cabaye fortryder ikke Newcastle-exit
Yohan Cabaye fortryder ikke sit skifte til Paris Saint-Germain, selv om det ikke bliver til meget spilletid i det franske.
Hos Newcastle var han det sikreste kort, når Alan Pardew skulle vælge sin startopstilling, men under Laurent Blanc i PSG får han ikke meget spilletid.
Seks kampe står han noteret for, hvor fem af kampene har været som indskifter, men franskmanden fortryder ikke sit skifte.
– Jeg vil fokusere på de positive ting. PSG er en stor klub, og jeg træner med fantastiske spillere. Jeg er gået fra en situation i Newcastle, hvor jeg var fast starter, til en situation, hvor jeg ikke ved, om jeg skal spille, udtaler han ifølge Daily Express.
– Men jeg fortryder slet ikke min beslutning. Jeg er kommet for at vinde titler og klatre op af hierarkiet.