Rooney: Vi skal tage ansvar nu
Vicemestrene fra United kan meget vel være i fare for ikke at kvalificere sig til Champions League og nu træder deres helt store stjerne, Wayne Rooney, og siger, at holdet ‘skal tage ansvar.’
Wayne Rooney mener, at det er spillernes og ikke trænerens skyld, at klubben har haft sådan en forfærdelig sæson og skal nu bevise deres værd resten af sæsonen.
United er både røget ud af FA Cuppen og Capitol One Cuppen og er i overhægende fare, for at misse en top fire placering, da de er 11 point bag Liverpool på fjerde pladsen.
Og nu opmuntrer Rooney sine holdkammerater til at tage ansvar og vise deres fulde potentiale resten af sæsonen.
– Som en gruppe spillere, skal vi tage ansvar for den position, vi befinder os i. Vi ved, vi er bedre end det, sagde Rooney til reportere.
Læs også: Drogba: Ser frem til speciel genforening
– Vi har ikke præsteret det, vi er i stand til. Det ved vi og det gør ondt, når man som et hold, kan gøre det bedre. Det har vi ikke gjort og det er essentielt, at vi slutter sæsonen stærkt og tager momentum med til næste sæson.
– Men det er mest vigtigt, at vi slutter stærkt, kommer indenfor top fire og kommer langt i Champions League. Det er vigtigt for os alle.
Rooney blev også spurgt ind til, hvordan han vil blive husket, når han en dag beslutter sig, for lægge støvlerne på hylden og til det svarede englænderen: – Som en vinder!
– Jeg tror, at enhver spiller vil vinde og der er jeg ikke anderledes. Jeg har vokset op hele mit liv med drømmen om at vinde mange trofæer.
– Det er mit største mål. I United er det vores mål – at vinde trofæer. Det er det man bliver bedømt på, når ens karriere slutter. Ikke kun mig, men hele holdet, afsluttede Rooney.