Runde 27: Søndagens Bets
Lørdag bød på en hitrate på 50 % – ikke særlig tilfredstillende, men fint til at begrænse en dag, der nok desværre går under underskudsdagene i betting-kalenderen. I dag er det søndag og dermed en fremragende mulighed for oprejsning!
Kamp nr. 1) Liverpool – Swansea – halvleg/fuld tid 1/1 – Odds. 1,67 – Spil på kampen hos Unibet og få 1000 kroner i bonus.
Liverpool tager imod Swansea hjemme på Anfield, i en kamp, som vi tror de røde vinder komfortabelt. Vi tror på, at Liverpool allerede efter 45 minutter, er foran og også holder den til slutfløjtet.
Rodgers’ tropper har været markant bedre i første halvleg, end i anden og derfor synes vi også, at det er der, kampen skal afgøres for værterne i dag. Swansea vil derimod være glade, hvis de kan få point på Anfield, derfor ville det nok heller ikke være skidt for The Swans, hvis der ikke kom så mange mål.
Sidst de to mandskaber tørnede sammen på Anfield, vandt Liverpool med 5-0. Vi synes umiddelbart det ligner en fordel for spillet, at Swansea spillede en hård kamp mod Napoli i midtugen og at Liverpool har haft al fokus på kampen. De andre hold i top-fire har vundet, så der er ingen vej tilbage, Suarez og co. skal slå Garry Monks tropper og det tror vi sker i sikker stil.
Kampstart klokken 14.30
Kamp nr. 2) Norwich – Tottenham – x – Odds. 3,50 – Spil på kampen hos Unibet og få 1000 kroner i bonus.
Vi vover pelsen mere i dagens anden kamp, hvor Norwich tager imod Tottenham på Carrow Road. Det er en must-win kamp for Chris Hughtons kanariefugle og som vi tidligere har skrevet, så skal der point på tavlen, hvis ikke den engelske manager skal fyres.
Vi spiller efter x’et, hvilket egentlig kunne ligne et mærkeligt træk, eftersom Spurs er stærke på udebane og Norwich helst skal vinde, alligevel så tror vi faktisk, at hjemmeholdet vil være fint tilfredse med det ene point. Tottenham skal vinde, men har haft problemer med at afgøre kampene.
Spurs har kun spillet 2/13 udekampe uafgjort, til gengæld, så har Norwich spillet 5/13 uafgjort hjemme.
Det samme opgør i sidste sæson endte 1-1 og det kunne sagtens ske igen i dag. Tottenham er favoritter, og det støtter vi sådan set op omkring, men vil Norwich kæmpe for Hughton? Det tror vi på! x’et er dagens andet spil til flotte 3,50.
Kampstart klokken 17.00