Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Valencia vil stjæle Everton-spiller

31.01.2014 Kl. 14:50
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

John Heitingas lejeaftale for resten af sæsonen med Fulham kan gå i vasken, fordi Valencia har meldt sig på banen. Det skriver det hollandske medie, Da Telegraaf.

Heitingas dage i Everton er så godt som talte. Han er senest blevet overhalet af John Stones i kampen om spilletid i det centrale forsvar, og den søger den hollandske stopper nu nye græsgange.

Den hollandske landsholdsspiller kom til Everton i 2009, hvor han dog aldrig er blevet stamspiller.

På det seneste har han været rygtet til flere klubber, mens det i dag er Fulham, der nævnes som kommende destination for hollænderen. Nu virker det dog til, at Valencia kan spolere lejeaftalen mellem de to klubber.

Valencia har mistet Adil Rami i dette transfervindue. Franskmanden er skiftet til AC Milan. Det virker derfor oplagt, hvis klubben vil hente Heitinga som erstatning.

Annonce