Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

- Arsenal skulle have købt Eriksen

21.01.2014 Kl. 14:53
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I sommers hentede de to London-klubber, Arsenal og Tottenham, hver sin offensive midtbanespiller. Arsenal hentede Mesut Özil, mens Tottenham hentede danske Christian Eriksen. De begge har fået succes i de respektive klubber, men ifølge den engelske kommentator, Adrian Durham, lavede Tottenham det bedste køb. 

Mesut Özil blev hentet til Arsenal for omkring 380 millioner kroner. Han blev hentet til London med en stjernestatus, og forventningerne var kæmpe høje. Christian Eriksen blev hentet til London fra Ajax for omkring 100 millioner kroner uden de største forventninger fra start af.

Arsenal har indtaget duksepladsen i ligaen og siddet på den stort set fra start af. Alligevel mener Adrian Durham, at Arsenal havde lavet en meget bedre handel, hvis de havde hentet danske Christian Eriksen. Udover at være kommentator er Adrian Durham også klummeskriver for Daily Mail, og han er også radiovært for TalkSport.

I lørdags vandt Arsenal 2-0 over Fulham uden at imponere. Fodboldkommentatoren skrev om kampen og Özils præstation i Daily Mail:

– En spiller der skuffede, var Mesut Özil, skriver han i Daily Mail.

– Han viste glimt at sit talent, men i det store hele gled kampen væk for ham, og på et tidspunkt kunne han ikke kontrollere en simpel aflevering fra Bacary Sagna. For 42 millioner pund forventer jeg bedre. Özil har leveret gode ting siden skiftet, men man kan ikke sige, at han er den mest indflydelsesrige spiller, revser Durham, der mener, at Arsene Wenger burde have købt Christian Eriksen i stedet.

– Det var slet ikke nødvendigt at bruge så mange penge på en spiller. Hvis Wenger kastede blikket over Nord-London, kunne han se Christian Eriksen. En 21-årig spiller til 11 millioner pund, der kontrollerer kampene, styrer midtbanen og forsvarer og imponerer gang på gang.

– Eriksen var den yngste spiller ved VM 2010 i Sydafrika. Han kommer ikke med til Brasilien, men det gør Gareth Bale og Zlatan Ibrahimovic heller ikke, så det kan man ikke klantre kam for. Hvis Wenger havde købt Eriksen, havde hans prjekt stadig været troværdigt, og han ville få en spiller, der var skabt til Arsenals spillestil, slutter Adrian Durham.

Annonce