Juve efter angriber - Havde scout på Anfield
Juventus er efter sigende på jagt efter en ny angriber, det italienske medie Tuttosport skriver, at Torino-klubben er efter belgiske Christian Benteke, som har haft en blandet sæson hos Aston Villa.
Flere journalister beretter på Twitter, at Juventus havde en talentspejder på plads på Anfield, da Liverpool og Aston Villa spillede 2-2 lørdag aften.
FÅ DE SENESTE TRANSFERNYHEDER FRA PREMIER LEAGUE HER!
Her scorede belgiske Benteke til 0-2, i en kamp hvor angriberen kunne score for anden kamp i træk og dermed ligner en mand, der er ved at finde formen, efter en noget skuffende sæson.
Juventus vil gerne have et alternativ til de nuværende frontløbere, Llorente,Tevez, Giovinco og Quagliarella, som manager Antonio Conte ifølge Tuttosport, ikke mener har klassen, hvis Juve skal vinde specielt Champions League.
Juventus menes gerne at ville bringe angriberen til det norditalienske allerede i januar, men Villa vil sandsynligvis først lytte til tilbud, i slutningen af indeværende sæson.
Benteke har haft en blandet sæson med fem mål i 17 optrædender.