City-legende: Fans stilhed er et godt tegn
Mike Summerbee hævder, at Manchester Citys fans er blevet bragt til tavshed i denne sæson, fordi de har ærefrygt for deres hold.
City-legenden, Summerbee, mener at manglen på atmosfære på Etihad Stadium skyldes det faktum, at tilhængerne er så betaget af Manuel Pellegrinis angribende filosofi.
City har scoret imponerende 54 mål i 14 hjemmekampe i alle turneringer i denne sæson – hvilket har givet 13 sejre – og de er på vej til sætte nye rekorder, som de jagter fire trofæer.
Summerbee mener, at det nuværende hold er godt nok til at overskygge det City-hold, som han hjalp til at vinde ligaen, FA Cuppen, Liga Cuppen og UEFA Cup Winners’ Cup (Euro League i dag red.) i årene 1968 til 1970. Og efter årtiers middelmådighed mener han, at fansene ikke kan tro, hvad de er vidne til nu.
– De (City red.) har fået så meget kvalitet, sagde han, mens City forbereder sig på møde med West Ham i aftens Capital One Cup-semifinalekamp på Etihad.
– Der var nogen, der sagde til mig under kampen forleden, at publikum var meget rolige, og at de ikke lavede meget larm.
– Jeg fortalte dem, at det var fordi de var i ærefrygt for, hvad de ser. Jeg var i ærefrygt.
– Man kan sammenligne den måde, de to hold spiller på. I min tid havde vi et skud på mål ved hver tredje aflevering. Så hurtigt angreb vi.
– I denne sæson angriber vi meget hurtigere. Vores manager (Pellegrini red.) har understreget, at han ønsker at spille attraktiv, offensiv fodbold, og det er meget lig den periode, vi spillede i.
I årevis har City-tilhængere hånet United-fans med manglen på atmosfære på Old Trafford ikke matchede holdets succes. Nu synes de at blive ramt af en lignende selvtilfreshed, hvor kun 30.000 – en tredjedel mindre end Etihads fulde kapacitet – forventes til aftenens semifinale.