Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Tottenham jagter Juventus-duo

05.01.2014 Kl. 10:08
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Med Jermain Defoes formoedede skifte til Toronto, Canada, er der ikke mange angribere tilbage i stalden hos Tottenham, derfor er Franco Baldini rejst til Torino for at scoute eventuelle erstatninger. 

Tottenham-sportsdirektøren har holdt øje med Juventus-angriberne, Mirko Vucinic og Fabi Quagliarella, som skal erstatte Jermain Defoe i Spurs. Det skriver Steve Bates i Sunday People.

Defoe forventes at skifte til Toronto i den amerikanske MLS-liga, som trænes af den tidligere Spurs-spiller, Ryan Nelson, senere i denne måned, selvom Hull-manager, Steve Bruce, stadig tror på, at han kan få angriberen lokket til klubben.

Defoes exit efterlader et hul som tredjeangriber efter formstærke Emmanuel Adebayor og den dyre Roberto Soldado. Juventus-duoen har begge været marginalspillere hos Juventus i denne sæson, og det kan lade en af dem smutte i denne måned.

Tim Sherwood og Spurs vil dog få konkurrence fra West Ham i kampen om Mirko Vicinic. Bundklubben er også på jagt efter en angriber, da Big Sams tropper har umådelig svært ved at score mål nok.

Vucinic er startet inde i fire kampe i sæsonen, mens Quagliarella har fået tre kampe fra start. Førstnævnte har 18 måneder tilbage af £3 millioner pr. år aftale. Han kan derfor være den denne nemmeste at få fingrene i, da Quagliarelli underskrev en kontraktforlængelse sidste år.

Annonce