Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mata utilfreds med udskiftning

02.01.2014 Kl. 07:31
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Juan Mata var tydeligvis ikke helt tilfreds med at blive skiftet ud kort inde i anden halvleg, da Chelsea i går vandt 3-0 på udebane mod Southampton.

Mata forlod banen efter 52 minutters spil sammen med Andre Schürrle ind i stedet kom Oscar og Willian. De to indskiftere scorede begge et mål, efter de var kommet på banen.

På tv-billederne kunne man se en tydelig frustreret Mata, der gestikulerede ret kraftigt med armene, mens han fik overrakt en varm jakke.

Mourinho var efter kampen gjort bekendt med episoden, da han snakkede med pressen.

– Jeg vil ikke have, at han forlader os, det er min mening og mit ønske – men min dør åben, lød ordene fra Mourinho inden han fortsatte.

– Klubdøren er også åben, så hvis en spiller vil snakke med os, venter vi på ham. Hvis du spørger mig, om jeg vil sælge ham, så vil jeg ikke.

Annonce