Mourinho begrunder fravalg af Terry
Chelsea var det bedste hold på dagen, da de lørdag slog Arsenal med 2-0. Undervejs i kampen fik Arsenal både Gabriel Paulista og Santi Cazorla udvist og derfor var det mere eller mindre en naturlov, at The Blues ville vinde kampen i sidste ende.
Efter kampen forklarede Chelsea-manager José Mourinho, hvorfor han havde valgt John Terry fra og Kurt Zouma til i dagens London-derby.
– John Terry ved, hvordan jeg har det. Hvis jeg skulle vælge én ud af 25 spillere, så ville det være ham, siger Mourinho til Sky Sports og fortsætter:
– Arsenal kom med et defensivt udgangspunkt og en meget hurtig angriber i Walcott. Derfor valgte jeg Kurt Zouma, forklarer Mourinho.
Beslutningen om at vælge Kurt Zouma fortryder Mourinho nok ikke. Efter 51 minutter kom den fysisk stærke forsvarsspiller øverst i Arsenals felt og stangede hjemmeholdet på sejrskurs. I overtiden var det Eden Hazard, der fik et skud afrettet og kunne se bolden gå i nettet til slutresultatet 2-0.
