Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Martinez: Man kan ikke erstatte John Stones

12.09.2015 Kl. 19:55
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den 21-årige stopper var i løbet af sommeren udsat for en af de mest udmattende transfersagaer, men Everton afviste alle tilnærmelser fra lørdagens modstander Chelsea.

Stones spillede i dag første kamp for klubben siden transfervinduet, og endda tilmed mod Chelsea, og Martinez tilføjede, at hans præstation viste, hvorfor Everton var så fast besluttede på at holde ham på Goodison Park. 

– Nogle gange man spiller mod mestrene og der er mulighed for at slå dem, men i 90 minutter holdt vi Chelsea til at blot få to skud på mål, fortalte han til Sky Sports.

– John viste klart, at vi ikke kan erstatte ham. Han har været testet hårdt, men vi havde aldrig tvivl om hvordan han ville præstere, og han ville aldrig svigte holdet. Han har altid trænet og spillet godt, og i dag viste han, at han bliver en fremtidig engelsk landsholdskaptajn. 

 

Annonce