Koeman: Forventningerne må være realistiske
Southampton er endnu ikke lykkedes med at vinde en kamp i denne sæson af Premier League, mens det blev til et tidligt exit fra Europa, da FC Midtjylland slog englænderne i sidste kvalifikationsrunde og tog pladsen i gruppespillet i Europa League i stedet for.
Forventningerne har været høje efter sidste sæsons flotte syvendeplads, selvom klubben har mistet to store profiler i sommerens løb, da Nathaniel Clyne er taget til Liverpool, mens Morgan Schneiderlin er røget til United.
Manager Ronald Koeman mener, at forventningerne om, at hans hold kvalficerede sig til Europa måske ikke var helt retfærdige. Det sagde han forud for søndagens kamp mod Norwich.
– Folk forventer mere, men vi skal være realistiske med, hvad der er sket, og hvad vi har mistet i løbet af det sidste år.
Derudover glæder Koeman siger til, at transfervinduet lukker, da der stadig er bud efter både Sadio Mane og Victor Wanyama.
– Jeg er glad tirsdag aften kl. 18. Der ved vi, at der ikke kan ske mere.