Pulis frustreret over transfervinduet
Tirsdag afviste The Baggies et bud på £18m fra Tottenham på klubbens angriber Saido Berahino. Spurs har gennem store dele af sommeren været stærkt interesseret i den engelske U21-landsholdsspiller, men endnu har West Bromwich ikke ville sælge.
Udover den mulige transfer af klubbens topscorer skal manager Tony Pulis også forholde sig til, at hans mandskab ikke har formået at prikke bolden i kassen i de to første runder af denne Premier League-sæson. Tony Pulis glæder sig derfor til transfervinduet lukker 1. september:
– Jeg er bange for, at vi endnu ikke har ramt bunden endnu. Det har været et hårdt transfervindue for os, siger Tony Pulis til Daily Mirror.
– Der foregår mange ting i klubben på nuværende tidspunkt. Vi forsøger naturligvis at styrke truppen med nye spillere, men samtidig er der også nogle spillere som vil skifte væk fra klubben.
– Jeg glæder mig derfor til den 1. september, hvor transfervinduet er lukket. Derfra kan vi holde fokus på ligaen, hvor vi også har nok at se til.
Tony Pulis har tidligere været ude at sige, at transfervinduet burde lukke før Premier League-sæsonen går i gang. Den holdning har ikke ændret sig de seneste uger:
– Det er ubehageligt at gå igang med en ny sæson, mens transfervinduet stadig er åbent. Du kan begynde at planlægge en masse, men du kan risikere at miste to-tre vigtige spillere. Jeg synes derfor, at transfervinduet burde lukke inden sæsonstarten, så man i stedet kan fokusere fuldt ud på sæsonen, slutter Tony Pulis.