Ings fortsætter træningen, når de andre går i bad
Når Brendan Rodgers pifter sine træninger til ende på Melwood, så går langt de fleste af Liverpool-spillerne til omklædning. For en af sommerens nyerhvervelser, Danny Ings, er det dog anderledes.
I en historie på Liverpools officielle hjemmeside forlyder det, at englænderen altid finder et medlem af staben efter træning, som han fortsætter træningen med. Når de andre står under bruseren, øver Ings sig på fysisk – og teknisk træning; En af de store hemmeligheder bag hans udvikling, forklarer han selv.
– Jeg gør det ekstra arbejde for at blive bedre og udvikle mig yderligere. Det motiv har jeg altid haft – lige fra da jeg var ungdomsspiller og kom op igennem rækkerne, siger Ings og uddyber:
– Jeg tror, at det er en af de største grunde til, at jeg er kommet så langt nu. Det er normalt noget, jeg gør efter træning. Det kan være afslutningstræning med trænerne eller det kan være noget specifikt, som vi er enige om, jeg skal forbedre.
– Det handler om at jeg arbejder på alle de dele af mit spil, som det er nøvendigt. Det er noget, som jeg altid har gjort og vil fortsætte med her i Liverpool. Min filosofi er, at jeg lærer hver eneste dag til træning – også når jeg ikke spiller kamp. Den mentalitet deles af manageren og træneren her og derfor passer klubben mig helt ud til fingerspidserne, fastslår angriberen.
Danny Ings kan få Premier League-debut for Liverpool i aften, når man tager mod oprykkerne fra AFC Bournemouth hjemme på Anfield Road.