Newcastle-indkøb: Prisskilt ikke et pres
Newcastle har netop hentet den franske U/21-landsholdsspiller Florian Thauvin fra Montpellier for £13m. Lørdag kan han få debut for sin nye klub, når Newcastle skal op imod Manchester United. I forbindelse med skiftet har flere medier skrevet, at Newcastle har betalt et alt for højt beløb for den unge franskmand.
Selv er Florian Thauvin ikke nervøs for det høje transferbeløb. Han fokusere i stedet på at levere på banen:
– Det er ikke et problem for mig, at Newcastle betalte et højt beløb for mig. Jeg er proffesionel fodboldspiller og passioneret omkring min sport, udtaler han.
– Jeg har altid drømt om at spille i Premier League, så det er et meget stort øjeblik for mig.
Florian Thauvin indrømmer imidlertid, at han har brug for tid til at vænne sig til livet i Premier League, før han for alvor rammer sit normale niveau:
– Premier League er kendt for at være en fysisk stærk liga, og den minder derfor ikke om den franske. Derfor har jeg også burg for tilvænning, før jeg kan præstere på mit højeste, slutter Florian Thauvin.