Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

- City er favoritter

27.12.2013 Kl. 18:53
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Hvis man spørger TV3+-eksperten, Peter Kjær, om, hvem der er favorit til at hæve det ædle Premier Leauge-guld, er der ikke meget slinger i valsen; Manchester City, lyder svaret prompte.

Manchester City er efter en lidt sløv start ved at manifestere sig i Premier Leagues absolutte topstrid, og mange ser dem nu som favorit til at vinde Premier Leauge i denne sæson, efter de langt om længe har fået bugt med deres udebanekompleks, der ellers hidtil har kostet mange dyrebare pointtab. Peter Kjær, der til dagligt arbejder i Viasat som fodboldekspert, tilsutter sig koret og udråber sidste sæsons vicemestre til favoritter.

– For mig er City favoritter til at blive engelske mestre, og det har de været hele tiden, forklarer Peter Kjær ifølge TV3+.

Selvom den tidligere landsholdsmålmand også kan se Chelsea som en kandidat, så er Manchester City et mere sikkert bud set over en hel sæson.

– Chelsea synes jeg også har noget, men spørgsmålet er, om de har noget i alle kampe. De har noget mod de andre tophold. De har spillet 0-0 ude mod Arsenal og United, og de slog City hjemme, men jeg tror, der kommer små udfald, der gør, at det ikke bliver dem. Der mener jeg, at City har hele paletten, lyder det afslutningsvis fra Peter Kjær.
Hvem er din personlige favorit til at løbe afsted med guldet? Angiv dit bud nedenfor i kommentarfeltet.

 

Annonce