Manchester-klubber i kamp om eftertragtet stopper
Den respekterede avis, der har hovedsæde i Valencia, har været frontløberne i forbindelse med sagaen om argentinerens fremtid. Man kan godt tage avisens ord for gode.
Avisen skriver altså, at begge Manchester-klubber går efter Otamendi, og er igang med at forberede bud til at præsentere til Valencia i den kommende uge. Der skrives endvidere, at Eugenio López og Jorge Mendes har haft møder med klubberne i Portugal i denne weekend.
Møderne blev afholdt for, at Mendes, der er blevet ansat for at få en handel på plads, og López, der er spillerens agent, kunne blive informeret om de snarligt begyndende forhandlinger mellem klubberne og Valencia. SuperDeporte skriver derudover, at efter disse møder ringede de to agenter til Otamendi for at fortælle ham, at et skifte er forekommende, og at bud vil tikke ind i den kommende uge.
Størrelserne på buddene vil ifølge avisen blive mere konkret i morgen tirsdag. De kontrakter, der hidtil er tilbudt Otamendi fra henholdsvis Manchester-klubberne, Real Madrid, PSG og Chelsea, har været mellem €3.5 og €4 millioner per sæson.
Avisen skriver faktisk også, at opkaldet fra agenterne blev fejret med argentinsk grillfest og fejret godt ind i natten i Buenos Aires. En af deltagerne var Tottenhams Erik Lamela. Fredag begynder træningen igen i Valencia. Otamendi har ikke i sinde at forsøge at presse et skifte igennem, hvilket han også har fortalt Valencia.
Artiklen melder ikke noget om, hvorvidt Otamendi ville foretrække hverken Manchester United eller City.
Her følger billederne fra førnævnte grillfest:

