Mourinho advarer City: De Bruyne kan ikke klare konkurrence
Chelsea solgte for halvandet år siden Kevin De Bruyne til Wolfsburg for £18 millioner, og The Blues har sidenhen kunnet se, at belgieren har været en af Bundesligaens største profiler. Nu er offensivspilleren et varmt emne i Manchester City, men Mourinho advarer sidste års toere i Premier League.
De Bruyne har tidligere beskyldt Chelsea for dårlig behandling, men det vil Mourinho ikke have siddende på sig. Han siger i stedet, at De Bruyne ikke var klar til at kæmpe for sin plads på holdet.
– Det er unfair, fordi jeg gerne ville have beholdt ham. Han fortalte mig, at det ikke lå til ham at kæmpe for en position på holdet. Han havde brug for et hold, hvor han vidste, at kunne spille alle kampe. Han havde brug for at vide, at han er vigtig, fortæller Mourinho ifølge The Guardian.
– Han ville ikke være på et hold, hvor han var i tvivl om spilletiden. Han havde brug for sikkerhed. Så jeg var ikke glad, da han forlod os.
– Han ville spille hver weekend, men jeg fortalte ham, at det her er Chelsea. Du er meget ung, og vi har Eden Hazard, Juan Mata, Willian og Andre Schürrle. Jeg kan ikke love dig det. Han spillede de to første kampe i sæsonen mod Hull og Manchester, så kom han på bænken i en kamp, og det blev han ikke glad for.
Der vil også være hård kamp om pladserne i City-offensiven, hvor Yaya Touré, David Silva, Samir Nasri samt nyindkøbte Raheem Sterling huserer.