Officielt: Sterling skifter til Manchester City
I sidste sæson var Raheem Sterling og Liverpool i længere tid i forhandlinger om en ny kontrakt, da han efter en flot sæson i 2013/14 havde fortjent en bedre løncheck.
De to parter kunne dog ikke blive enige, og derfor valgte man at udskyde forhandlingerne. I maj blev Raheem Sterling så en upopulær herre blandt Liverpool-fansene, da det kom frem i medierne, at han ikke ønskede at forlænge en kontrakt og ville væk fra Anfield i dette transfervindue.
Manchester City blev hurtigt anset som de helt store favoritter til at hente den unge englænder. I sidste uge meldte Sky Sports og flere af de pålidelige journalister, at de to klubber var blevet enige om en pris, der lyder på £49 millioner.
Man har derfor forventet, at en handel vil blive bekræftet af de to klubber i denne uge, og det er den nu blevet. Manchester City har bekræftet signingen af Raheem Sterling på klubbens hjemmeside:
– Manchester City er glade for at kunne offentliggøre signingen af Raheem Sterling, oplyser de på hjemmesiden.
Med en pris på £49 millioner bliver han den dyreste spiller under 21 år nogensinde.