Assistent: Monk kan blive blandt de bedste
Garry Monk har netop ført sit Swansea-mandskab til en ottenendeplads i Premier League med det højeste antal point i klubbens historie. Det på trods af klubben måtte sige farvel til topscorer Wilfred Bony, der skiftede til Manchester City i januar.
Den flotte præstation af den unge manager glæder han tidligere holdkammerat i Southampton og nuværende assistent i Swansea James Battie:
– Det er dejligt at se, at Garry Monk klarer sig godt som manager i en Premier League-klub.
– Han har altid haft et akademisk øje på fodbold, så det er ikke den store overraskelse for mig, at han har succes.
James Battie blev en del af Garry Monk trænertime i starten af juni. En ære for den tidligere Southampton-spiller, som tror, at Garry Monk kan blive blandt de bedste managere i Premier League:
– Garry Monk er en meget moderne manager, og han tager sig godt af alle spillere i sin trup.
– Jeg tror på, at han med nogle års erfaring kan blive en af de bedste managere i Premier League, slutter James Beattie.