Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Hernandez: Tiden i Madrid var frustrerende

19.06.2015 Kl. 11:29
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den lille mexicaner med kælenavnet 'Chicharito' blev sidste sommer udlejet til Real Madrid, efter at han fik klar besked om, at han ikke var med i førsteholdsplanerne hos den nyligt upegede manager, Louis Van Gaal.

Hernandez har nu haft en svær sæson i Madrid. Hans vigtigste situation kom i Champions Leagues kvartfinale, da han scorede et sent mål imod Atletico Madrid, som fik Real i turneringens semifinale. Chicharito ser tilbage på det mål som det største i et ellers ''frustrerende'' år.

– Målet imod Atletico var en stor lettelse for det et svært år, hvor jeg ikke følte, at jeg fik ret mange chancer, siger Hernandez til den spanske avis AS og uddyber:

– Det var virkelig en forløsning. Jeg sad på bænken hele tiden dernede og det er selvfølgelig ikke sjovt. Nu skal jeg tilbage til England, så må vi se hvad der sker.

– Min tid i Madrid var meget, meget frustrerende – jeg følte mig ikke vigtig i klubben, siger Hernandez afsluttende.

Ifølge rygterne, så vil Manchester United gerne af med Hernandez denne sommer. Der skulle være bejlere i både England, Spanien og Italien.

Annonce