Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Poyet forventer opringning fra dommer

23.11.2013 Kl. 18:45
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Gus Poyet er så utilfreds med Wes Browns udvisning, at han regner med en opringning fra dommer, Mike Riley.

Brown blev udvist ved stillingen 1-0, da han ‘tacklede’ Charlie Adam. Hændelsen blev takseret til et rødt kort af Riley, og kampen endte med en 2-0 sejr til Stoke.

– Jeg håber, at jeg måske bliver den første udenlandske manager til at blive ringet op af Mike Riley.

– Jeg ved, at Steve Clarke fik et opkald i sidste uge. Det hændte i et nøgleøjeblik, hvor vi forsøgte at komme tilbage. Vi blev reduceret til ti mand uden grund.

– Hvis vi tager enhver fare ud af kampene, hvad skal der så ske? Så må du dømme straffespark ved Asmir Begovic’ tackling på Steven Fletcher i anden halvleg.

– Browns (tackling red.) var ikke en fejl, men Begovic’ ben var oppe i brysthøjde med knopperne. Giv mig venligst en forklaring på det.

Dommen overskyggede en ellers spændende bundkamp, og Poyet er i tvivl om, hvor grænsen går.

– Så nu må man ikke tackle; kan man ikke sætte sig igennem? Vi var ved at tabe 1-0 i en udekamp i Premier League i England, afsluttede en rasende Sunderland-manager.

Annonce