Wenger: Vi har savnet Walcott
Theo Walcott er tilbage efter sin skade, og det sætter Arsene Wenger stor pris på.
Arsenals lynhurtige angriber, Theo Walcott, pådrog sig en skade tilbage i september, men nu er den lynhurtige englænder tilbage. Arsene Wenger er yderst tilfreds med at have den 24-årige sprinter tilbage.
– Selvfølgelig savner du en spiller som Theo Walcott. Theo havde en god start på sæsonen. Han scorede mål og lavede oplæg, fortæller Wenger.
Læs også: Runde 12: Lørdagens Bets
– Han er en af de spillere, som går bag forsvaret uden bolden. Angribere med den kvalitet er meget vigtige. Du ønsker altid at have en perfekt balance i truppen. Hvis du ser på vores resultater, er vores balance ikke dårlig. Theo bringer nogle andre kvaliteter end de andre spillere, og jeg er meget glad for, at han er tilbage.
Theo Walcott fik fire Premier League-kampe inden hans skade og er nu i spil til morgendagens kamp imod hans gamle klub, Southampton.