Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Runde 11: Ugens hold

11.11.2013 Kl. 13:28
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Elvte spillerunde er færdigspillet, og det er tid til at kåre ‘Ugens hold’. 

Målmand

Tim Krul: Sørgede nærmest ene mand for at Newcastle fik tre point med fra White Hart Lane. Fantastisk kamp af den hollandske keeper, der leverede mange store redninger.

Runde 11: Ugens hold Runde 11: Ugens hold

Forsvar

Phil Jones: Han overmatchede de små Arsenal-spillere fysisk. Den store og kompromiløse englænder var både god på midtbanen før pausen og efter pausen i midterforsvaret. Der er flere minutter i vente for Phil Jones.

Wes Brown: Sunderland vandt søndag 1-0 hjemme over Manchester City. Wes Brown havde en stor andel i den sejr med solide indgreb i forsvaret, og et fint tag på Sergio Agüero og Alvaro Negredo i Citys offensiv.

Martin Skrtel: Det var ikke meget modstand Fulham kunne yde lørdag, men Skrtel havde helt styr på Dimitar Berbatov og de andre offensive kræfter. Oveni den solide defensive indsats scorede han også til 2-0 efter et hjørnespark.

Phil Bardsley: Ligesom Wes Brown havde Phil Bardsley en stor andel i, at det lykkedes Sunderland at holde Manchester City fra at score. Han krydrede samtidig indsatsen med det mål, der sikrede Sunderland sejren.

Midtbane

Steven Gerrard: Gerrard spillede en flot kamp på midtbanen hos Liverpool i weekendens storsejr hjemme mod Fulham. Her leverede han bl.a. tre assists. Det var dog på en billig baggrund, men Gerrard fortjener alligevel en plads på ugens hold.

Adam Lallana: Nyudnævnt og en verdensklasse præstation mod Hull. Han var med i alt offensivt for Southampton. Han scorede tilmed også et strålende mål efter en flot dribletur.

Morgan Schneiderlin: Schneiderlin styrede den centrale midtbane sammen med Victor Wanyama mod Hull. Schneiderlin viste sit vanlige høje niveau i pasningsspillet, og så scorede han også til 1-0.

Leroy Fer: Norwich fik vendt deres dårlige stime i weekendens kamp mod West Ham. Her spillede sommerindkøbet, Leroy Fer, en god kamp, som han lukkede med sit mål til 3-1.

Stephane Sessegnon: Den sidste mand på midtbanen er også en målscorer. Sessegnon spillede en god kamp mod Chelsea, hvor det lykkedes West Bromwich at få et point. Sessegnon bør dog takke Petr Cech for målet, som den tjekkiske målmand havde stor skyld i.

Angreb

Luis Suarez: Igen var den kreative uruguayer i hopla. Han overstrålede angrebskollegaen, Daniel Sturridge, og havde med to mål en stor andel i sejren over Fulham. Det kunne dog nemt være blevet til et mål eller to mere fra hans side.

Annonce