Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Mou utilfreds med kamp programmet

09.11.2013 Kl. 08:11
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Chelseas karakteristiske manager udtaler nu at, han er utilfreds med kamp programmet, da Chelsea skal spille lørdag efter en Champions League kamp i midtugen, hvor i mod alle rivalerne til titlen, først skal spille søndag. 

Udtalelsen fra Mourinho kommer i kølvandet på en tidligere beklagelse af måden kamp programmet er sat sammen, efter at Chelsea spillede Capital One Cup mod Arsenal kun to dage efter et vigtigt Premier League opgør mod Manchester City.

Jose Mourinho mener at, det er uretfærdigt at, de andre kandidater til Premier League trofæet får mere tid til at hvile sig, men siger også, at han ingenting kan gøre.

– Jeg føler, at vores kamp er meget vigtig fordi, af alle engelske hold som spiller i Europa, specielt dem der deltager i Champions League, er vi det eneste hold der spiller om lørdagen, fortalte han reportere.

– Alle andre har en dag mere at hvile sig i. Andre spiller tirsdag og søndag. Endnu en gang er vi meget specielle og vores kamp mod WBA bliver ‘Speciel lørdag’, ikke ‘Speciel søndag’. Det sker tit for os.

– Jeg tror at folkene, der har lavet kamp programmet, griner (af dem). De ved, hvad de kan gøre og griner af at, jeg ingenting kan gøre.

Chelsea møder West Bromwich Albion hjemme på Stamford Bridge på lørdag kl 16.00.

Annonce