- Vi var frustreret
Everton måtte nøjes med uafgjort i weekendens kamp mod Tottenham. Sylvan Distin mener at klubbens skuffelse over den manglende sejr vidner om at klubben er i udvikling.
Everton har fået en god start på sæsonen og indtager en plads i den øverste halvdel af tabellen på nuværende tidspunkt. I weekenden måtte klubben nøjes med uafgjort, da Tottenham kom på besøg til et spændende opgør, der bød på masser af chancer til begge hold, men som alligevel endte uden mål. Det uafgjorte resultat har ført frustationer med sig hos Everton spillerne afsløre forsvarsprofilen Sylvan Distin:
– Lige nu er vi inde i en periode, hvor vi gerne vil vinde alle kampe. Vi var skuffet over kun at få uafgjort mod Tottenham og det fortæller hvilken vej klubben har tænkt sig at tage, siger den stærke forsvare og tilføjer:
– Vi følte at vi tabte 2 point, men jeg synes alligevel at det var et fair resultat. De var dominerende i første halvleg, mens vi spillede meget bedre i 2. halvleg, slutter Distin.